Polski programista – pracownik na wagę złota
Iga Świątek czy Robert Lewandowski? Nie, to nie o nich będzie mowa w tym artykule. Choć, gdy myślimy „znani Polacy na świecie” to zapewne właśnie choćby takie osoby przychodzą nam do głowy. Poza Polańskim, Kopernikiem czy Marią Curie Skłodowską czy wieloma innymi osobistościami. Dla nas, „towarem eksportowym”, z którego możemy być dumni są… polscy programiści. Dlaczego mamy czym się pochwalić? O tym przeczytasz w dalszej części tekstu.
Bezrobotny programista?
Chyba łatwiej odnaleźć kosmitę niż bezrobotnego programistę. Wiedzą to wszyscy właściciele firm z branży IT i rekruterzy. Jedni i drudzy muszą się poważnie natrudzić, aby nie tylko znaleźć programistę, ale też przekonać go do zatrudnienia w danej firmie. Nie wystarczy już samo wynagrodzenie, liczą się takie sprawy jak atmosfera w pracy, pozapłacowe benefity i tak dalej. Zostań programistą, a kariera stanie przed tobą otworem. Co zatem sprawia, że programiści, szczególnie z Polski są tak cenni na rynku pracy?
Polski programista na rynku pracy w branży IT
Przede wszystkim chodzi o nasycenie rynku. Te wciąż nie nastąpiło i wciąż brakuje wykwalifikowanych specjalistów ds. programowania. Eksperci z branży human resources prognozują, że takie zapotrzebowanie trwać jeszcze będzie przez wiele lat.
Dlaczego programiści mają „pełne ręce roboty”? Na niezliczoną liczbę inwestycji otworzyła nas Unia Europejska. Pojawiły się liczne programy wsparcia, cyfryzacja wykonała ogromny skok ilościowy i jakościowy, a przedsiębiorcy zakochali się w branży IT. To z kolei na dobre rozruszało rynek programistów. Wstąpienie do Unii Europejskiej otworzyło też drogę do pracy zagranicznej. Łatwiej było podróżować, a zatem przeprowadzić się. Ale to nie wystarczało.
Pandemia jeszcze mocniej rozpowszechniła model pracy zdalnej, zatem na porządku dziennym są programistyczne zespoły międzynarodowe, a każdy chciałby w takim teamie programistę z Polski.
Ranking programistów na świecie
Według wielu rankingów, w tym tego sporządzonego przez HackerRank, Polska znajduje się w ścisłej czołówce programistów. Za Rosjanami i Chińczykami, a przed choćby Węgrami czy Szwajcarami. Co ciekawe, w powyższym, analizowanym przez nas rankingu z 2019 roku, Indie oraz USA są dość daleko w tyle. Ciekawe co na to ludzie z grupy Anonymous, towarzystwa jakże międzynarodowego…
Polak potrafi na rynku IT
Uwielbiamy powyższe hasło. Obrazuje ono naszą wiarę we własne umiejętności i zaangażowanie. Pracowitość naszych programistów jest bardzo ceniona na świecie. Praktyczną zaletą naszych speców od programowania jest też dobra znajomość języka angielskiego czy niemieckiego, co przecież jest niezbędne przy programowaniu.
Ceni się też naszą chęć do samorozwoju, bo i bez tego programista się nie obejdzie. Moda na programistę z Polski nie bierze się zatem znikąd. A wysokie zarobki i atrakcyjność tego zawodu wśród młodych ludzi, tylko napędzają koniunkturę i dostarczają rynkowi IT coraz więcej specjalistów ds. programowania.
Kursy programowania dla najmłodszych, nacisk na nauki ścisłe w szkole, coraz więcej uczelni z wysokim poziomem nauczania i dużą liczbą miejsca na studiach, a następnie ta zaradność Polaka połączona z wiedzą. Stąd biorą się najlepsi polscy programiści. Mamy nadzieję, że kwestią czasu jest też Nagroda Turinga dla Polaka.
Dobry programista z Polski? Jak go znaleźć?
Podsumujmy. Polski programista jest ceniony na świecie. Polski programista jest na wagę złota również w naszym kraju i może przebierać w ofertach pracy. Programista to zatem zawód teraźniejszości i przyszłości, więc osób go wykonujących powinno być coraz więcej. Nie tylko w Polsce.
Przesyt programistów, jeśli taki w ogóle nastąpi, to jednak melodia bardzo dalekiej przyszłości. A jak znaleźć dobrego programistę tu i teraz? Można, a nawet trzeba działać z rekrutacją. Zapewniać konkurencyjne wynagrodzenia, ciekawe benefity pozapłacowe i sprawiać, że w danej firmie będzie programiście wygodnie i przyjemnie, a jednocześnie stanowić dla niego ciekawe wyzwanie zawodowe.
Można też zadziałać szybciej i wynająć programistę na godziny. To tzw. outsourcing programistyczny, czyli poszerzenie zespołu programistów o konkretne kompetencje. Jeśli szukasz takiego rozwiązania to zgłoś się do itDesk. Te rozwiązanie może być dla Twojej firmy znacznie bardziej opłacalne niż kosztowny dział IT.
Sprawdź też ofertę naszego działu Development.