CakePHP – framework do szybkiego tworzenia dedykowanych aplikacji
Niemal każdy programista oczywiście wie czym jest framework CakePHP. Natomiast osobie nieznającej się na programowaniu należy w ogóle wytłumaczyć również czym jest tzw. „framework”. W wielkim skrócie to „szkielet”, na którym można zbudować aplikację. CakePHP jest właśnie przykładem takiego frameworka. Dzięki jego istnieniu możemy szybko i bez większych problemów stworzyć swoją aplikację, nie wydając na to dużo pieniędzy i nie tracąc dużo czasu. Jeśli potrzebna jest Ci pilnie aplikacja, polecimy Ci CakePHP, ale zanim to zrobimy, warto przybliżyć jego zalety.
Czym jest CakePHP?
Nie wiesz lub nie masz pewności czy wiesz, czym jest ten cały CakePHP. Spokojnie, Ty masz znać się na swoim biznesie, a my na programowaniu. Omawiany tu framework opiera się przede wszystkim na modelu MVC (ang. Model-View-Controler).
„Model” służy do pobierania i przygotowania rekordów z bazy danych.
„Widok” pozwala na zmianę wyglądu interfejsu w bardzo łatwy sposób, niezależnie od pozostałych składowych. Wystarczy jedynie sformatować otrzymane dane.
„Kontroler” odpowiada za sterowanie aplikacją i jest jej najważniejszym elementem.
Model, widok oraz kontroler to niezależne od siebie warstwy. Proste? Tak. Efektywne? I to jak!
Dlaczego CakePHP wciąż jest doceniany?
Programiści cenią sobie to rozwiązanie głównie dlatego, że MVC pomaga oddzielić logikę (kontrolera) od innych wykonywanych czynności, np. pobierania bazy danych lub zmiany interfejsu. W innym przypadku, każda zmiana w określonym elemencie niosła by za sobą konieczność zmiany w każdym miejscu systemu. Dodatkowo, wbudowana walidacja pozwala na szybszy i efektywniejszy rozwój oraz zwiększa wydajność.
MVC posiada wydzielone sekcje, którymi da się zarządzać poprzez odpowiedni kontroler. Szczegóły kodu nie są potrzebne podczas testu i debugu aplikacji. Dzięki CakePHP programiści mają większą kontrolę nad bazą danych i zapytaniami SQL (ang. Structured Query Language).
To korzyści dla programisty. A co z tego wynika dla klienta zlecającego aplikację w CakePHP?
– przejrzystość aplikacji i łatwość jej konfigurowania
– uporządkowana architektura
– skalowalność aplikacji w krótkim czasie
– intuicyjność obsługi
– uporządkowany kod.
„MVC” w niniejszym frameworku cechuje również łatwość kodowania – to krótszy czas pracy programisty, zatem mniejszy wydatek dla klienta zlecającego aplikację w CakePHP.
Funkcjonalność CRUD
CakePHP posiada również funkcjonalność CRUD (ang. Create, Read, Update, Delete), czyli zespół funkcji do zarządzania aplikacją. Cztery funkcje CRUD mogą być używane przez użytkownika w celu wykonania różnych typów operacji w bazie danych. Można to zrobić za pomocą kodu lub interfejsu użytkownika. Jak niżej:
- Utwórz (Create) – pozwala użytkownikowi na stworzenie lub dodanie nowego rekordu do bazy danych.
- Odczytaj (Read) – użytkownik może pobierać rekordy i odczytywać je. Odnajdzie je przy pomocy słów kluczowych lub zastosowaniu odpowiedniego filtrowania.
- Aktualizuj (Update) – użytkownik może modyfikować lub zmieniać istniejące rekordy.
CakePHP to rozwiązanie dla Ciebie?
Dzięki tym wszystkim funkcjom CakePHP, jest łatwym w użytkowaniu i intuicyjnym narzędziem pozwalającym na tworzenie dedykowanych, nieskomplikowanych aplikacji webowych. Wiele marek wciąż sięga po CakePHP i również my w itDesk korzystamy z tego rozwiązania (niejedynego, bo polecamy też Laravel). A przykład efektu pracy naszych programistów w CakePHP?
Aplikacja Callback24, która pozwala na generowanie większej ilości połączeń od klientów, dzięki możliwości oddzwonienia do nich w ciągu 15 sekund lub ułatwienia umówienia się na rozmowę z daną firmą. Ta aplikacja mobilna oparta jest właśnie o CakePHP. Szukasz specjalistów znających CakePHP? Może pilnie potrzebujesz aplikacji, która pomoże osiągnąć Ci Twoje cele biznesowe? Daj nam znać, abyśmy mogli zapewnić Ci najlepsze rozwiązanie informatyczne.