Od czego zacząć pozycjonowanie sklepu internetowego?
Jak nowe technologie zmieniły świat przez ostatnich trzydzieści lat? Sztuczna inteligencja, algorytmizacja, automatyzacja działań, globalizacja, big data – każdy z tych elementów wpłynął na współczesny świat, jego gospodarkę, politykę, prowadzenie modeli biznesowych czy rynek pracy. Zaczęło się niepozornie od generacji Web 1.0, kiedy to Internet jedynie dostarczał informacji i je prezentował. Z czasem zwyczajni użytkownicy zaczęli tworzyć swoje treści, budując Web 2.0. Obecnie wkraczamy w Web 3.0 polegającą na decentralizacji całej sieci.
Jak w obliczu tych wszystkich przemian prowadzić biznes online i osiągać sukces? Z jednej strony musimy nieustannie nadążać za zmianami w świecie cyfryzacji, z drugiej zaś nie możemy zapomnieć o wymogach wyszukiwarek, czyli czynnikach rankingowych, algorytmach, robotach sieciowych. Tutaj nieocenioną pomocą może okazać się SEO, czyli strategia optymalizacji i pozycjonowania. W jaki sposób ją zaimplementować do własnego sklepu internetowego?
Transakcje online
E-commerce to świat elektronicznej gospodarki, który umożliwia nawiązywanie transakcji biznesowych za pośrednictwem sieci. Najpopularniejszym tego przykładem są właśnie sklepy internetowe, których obecnie tylko w samym Google jest ponad 20 milionów.
SEO, czyli Search Engine Optimization, to zespół czynności, których celem jest wyróżnienie danej strony internetowej na tle konkurencji, uzyskanie przez nią wysokiej pozycji rankingowej oraz zysków. Jest to szczególnie ważne współcześnie, kiedy to większość naszego życia przeniosła się właśnie do sieci. Konsumenci, m.in. poprzez pandemię COVID-19, coraz bardziej cenią sobie bezpieczeństwo, wygodę transakcji online, a także ciekawszy wybór asortymentu w niższych cenach. Pozycjonowanie sklepów będzie więc wykorzystywać wiedzę z informatyki, programowania, psychologii, marketingu oraz promocji.
Korzyści wynikające z wdrożenia strategii optymalizacji:
Optymalizacja i pozycjonowanie mają wiele do zaoferowania, a ich największą zaletą jest elastyczność. Ze strategii SEO może więc skorzystać niewielki sklep działający lokalnie, ale także firma działająca międzynarodowo. Co możemy zyskać w pierwszej kolejności?
• Możliwość zbudowania sieci lojalnych klientów, a także dotarcia do nowych grup odbiorców.
• Wzrost ruchu na stronie.
• Zwiększenie rozpoznawalności marki na tle konkurencji.
• Przemianę biernego odbiorcy w aktywnego konsumenta, czyli pozyskiwanie leadów.
• Wzrost konwersji oraz zysków, a co za tym idzie – zmniejszenie współczynnika odrzuceń.
High five! Od czego zacząć myślenie o pozycjonowaniu sklepu?
Współcześni klienci są coraz bardziej wymagający – wystarczy jedno kliknięcie, aby zmienili stronę na inną. Z tego powodu nie wystarczy już dobra, a nawet najlepsza oferta. Działania SEO pozwalają więc nie tylko skomunikować stronę z algorytmami wyszukiwarek, ale przede wszystkim wpływają na poziom User Experience. Doświadczenie jest więc tym, czego szukają dzisiejsi konsumenci niezależnie od wieku, płci czy miejsca zamieszkania.
Krok 1: platforma i audyt
Przygoda z pozycjonowaniem rozpoczyna się już na etapie wyboru odpowiedniej platformy e-commerce – nie wszystkie są SEO-friendly. Warto więc wykonać research i wybrać najbardziej odpowiednie narzędzie, pasujące do naszego budżetu. Kolejnym elementem jest audyt. Jego przeprowadzenie na etapie stawiania sklepu pozwoli Ci uniknąć błędów, a jeśli już prowadzisz sprzedaż online, to wykryje on elementy wymagające naprawy.
Krok 2: grupa docelowa i słowa kluczowe
Nawet najlepszy produkt się nie sprzeda, jeśli nie sprecyzujesz swojej grupy konsumenckiej. Postaraj się zebrać jak największą ilość danych o potencjalnych klientach, aby zgodnie z ich intencjami wyszukiwania dobrać słowa kluczowe. Im większe dopasowanie, tym wyższa pozycja w SERP.
Krok 3: optymalizacja on-site
Zasadniczy etap pracy opiera się na optymalizacji budowy strony internetowej. Skupiamy się tutaj na: przyjaznym adresie URL, meta tagach, nagłówkach, tytułach, prędkości ładowania, responsywności oraz dostosowaniu do urządzeń mobilnych. Pod kątem User Experience należy również zadbać o odpowiednią architekturę informacji, certyfikat SSL chroniący wrażliwe dane konsumentów podczas dokonywania transakcji, a także nawigację w postaci menu, kategorii, filtrów.
Krok 4: content i produkt
Działania SEO obejmują również optymalizację contentu, który w przypadku sklepów internetowych składa się głównie z kart produktów. Zadbaj o ciekawe, ale szczegółowe opisy, multimedia w postaci zdjęć oraz wideo, a także o zakładkę proponującą produkty powiązane (co pozwoli Ci wdrożyć strategię cross i up-sellingu). Z punktu widzenia Google dodatkową wartością będą komentarze i oceny pozostawione przez użytkowników – daj im więc możliwość zbudowania własnej konsumenckiej wspólnoty.
Krok 5: link building
Ostatni z podstawowych kroków to zadbanie o strukturę linków. W pierwszej kolejności warto zadbać o linki wewnętrzne, usprawniające nawigację po stronie i umożliwiające kierowanie ruchem. Wówczas możesz zacząć zdobywać wysokiej jakości linki zwrotne. Tutaj zaleca się wykorzystanie potencjału bloga, mediów społecznościowych czy influencerów. Im więcej wartościowych linków, tym stabilniejsza reputacja w sieci.
Monitorowanie i analiza wyników
Na tym jednak nie koniec. SEO jest procesem, a nie jednorazowym działaniem. Wiąże się z kolejnymi aktualizacjami algorytmów oraz zmieniającymi się trendami marketingowymi i technologicznymi. Musisz więc śledzić swoje wyniki, w czym pomocne okażą się narzędzia takie jak Google Search Console oraz Google Analytics. Dzięki nim zwrócisz uwagę na każdy niepożądany element, mogący obniżyć pozycję Twoje strony.
Słowo na koniec
Jak możesz zauważyć, jedna decyzja rzutuje na kolejne, całość przypomina więc domino. Nie należy dbać wyłącznie o techniczne zaplecze strony, które zadowoli wymagające algorytmy. Na pierwszym miejscu zawsze jest klient oraz jego doświadczenie przyjemności. Pozycjonowanie sklepu wymaga więc od nas skupienia się na większej ilości elementów, aby przykuć uwagę konsumenta i nie doprowadzić do porzucenia przez niego zakupowego koszyka.